Hall of Fame

Official USATF Masters Hall of Fame through 2015

Class of 1996
Ruth Anderson
Toshi D’Elia
Miki Gorman
Norman Green
Payton Jordan
Bev LaVeck
Irene Obera

Class of 1997
Ed Benham
Christel Donley
Jack Greenwood
Boo Morcom
David Pain
Phil Raschker
Paul Spangler

Class of 1998
Herb Anderson
Bob Boal
Ross Carter
Harold Chapson
Polly Clarke
Clive Davies
Max Green
Marion Irvine
Shirley Matson
Bob Mimm
Pete Mundle
Jim O’Neil
Pat Peterson
Al Sheahen
George Sheehen

Class of 1999
Thane Baker
Mary Bowermaster
Dan Bulkley
Ted Corbitt
Jerry Donley
Joanne Grissom
Hal Higdon
Claude Hills
Helen Klein
Pearl Mehl
Edith Mendyka
Gary Miller
Al Oerter
Alex Ratelle
Larry Stuart
Warren Utes

Class of 2000
Bill Andberg
Ernie Billups
Norm Bright
Carolyn Cappetta
Anne Clarke
Bill Fitzgerald
Rex Harvey
Mel Larsen
Ed Lukens
Leonore McDaniels
Phil Mulkey
Joan Ottaway
Stan Whitley
Jerry Wojcik

Class of 2001
Louise Adams
George Braceland
Bud Deacon
Stan Druckrey
Tom Gage
Burl Gist
Ray Hatton
Vanessa Hilliard
Bernice Holland
John Keston
Jim Law
Archie Messenger
Roy Pirrung
Becky Sisley
Marcie Trent

Class of 2002
Bill Brobston
Larry Colbert
Buell Crane
Bob Fine
Everett Hosack
Dave Jackson
Sandra Kiddy
Tom McDermott
Len Olson
Dave Romansky
James Stookey
Jim Sutton
Johnnye Valien
Jim Vernon
Betty Vosburgh
Ken Weinbel

Class of 2003
Konrad Boas
Fay Bradley
Harry Brown
Jaclyn Caselli
Bill Collins
Jeanne Daprano
Gerry Davidson
Ruth Eberle
Dudley Healy
Margaret Hinton
Carol Johnston
Tom Patsalis
Elton Richardson
Gordon Wallace

Class of 2004
Phil Conley
Don DeNoon
Mike Heffernan
Robert Hunt
Betty Jarvis
Dale Lance
Milton Newton
Wendell Palmer
Emil Pawlik
Nolan Shaheed
Sue-Ellen Trapp
Rudy Valentine
Sal Vasquez

Class of 2005
Charles Allie
Vicki Bigelow
Gloria Brown
Barbara Filutze
Franklin (Bud) Held
Sid Howard
Barbara Jordan
Lori Maynard
Winfield McFadden
Tim Murphy
Stephen Robbins

Class of 2006
Jeanne E. Bocci
Avery A. Bryant
Burt DeGroot
Frank W. Finger
Miriam Gordon
Courtland P. Gray, III
Shirley J. Kinsey
Jim Mathis
Marilyn J. Mitchell
Sumi Onodera-Leonard
Maxwell E. Springer
John (Jack) H. Starr
Mary L. Storey

Class of 2007
Dan Conway
Carol Finsrud
Alfred Funk
Alfred Guidet
Gayle Johnson
Barbara Miller
Austin Newman
Nadine O’Connor

Ruth Rothfarb
Dorothy Stock
Herm Wyatt

Class of 2008
Kathy Bergen
Joe King
Tom Langenfeld
Audrey Lary
Marie-Louise Michelsohn
Bill Morales
Ladislav Pataki
Roger Pierce
Bob D. Ward
Nate White

Class of 2009
George Cohen
Jerry Crockett

William Daprano
Tim Dyas
Ray Feick
Mary Harada
Bob Lida
Bob Matteson
Bruce McBarnette
Charley Miller
Bert Morrow
Bill Rodgers
Gerald Vaughn
Algene Williams

Comments are closed.